Меню сайта
Сайти МАН ліцею "Камелія"
Продам
Система Orphus
Система Orphus
Статистика

Пам'ятні місця


ЗЕЛЕНИЙ МЛИНОК

На березі струмка Тарапунка, що впадає в річку Тясмин, стоїть своєрідної форми водяний млин - пам'ятка історії і архітектури XIX ст. Млинок побудований в 1825 році майстрами Калузької губернії - казенними селянами В.Гавриловим і Є.Дмитрієвим.

Двоповерхова споруда має ротондальну композицію, де перший ярус розчленований вісьмома парними пілястрами. Прямокутний вхід веде до Круглого залу, освітленого круглими вікнами, яким на фасаді відповідають круглі ніші.

Верхній ярус прорізаний чотирма симетрично розташованими напів-циркульними вікнами і завершенні! карнизом.

Увінчує млинок сферичний дах, що закінчується декоративною прикрасою.

Ця господарська будівля, яка більше нагадує башту ніж водяний млин, органічно вписалась в архітектурний ансамбль садиби Давидових і є унікальною пам'яткою архітектури господарською призначення.

Саме з млинком пов'язують відомий донос Шервуда на декабристів. Механік Шервуд був запрошеними до Кам'янки для ремонту цього водяного млинка і ввійшовши в довір'я до сім'ї Давидових, мав змогу слухати вільнолюбиві розмови членів таємною товариства, що збирались тут на свої наради.

Млинок не змінився з тих часів, тільки 3 роками наче вріс у землю і його цокольної частини майже не видно.


ГРОТ

Грот побудований в кінні XVIII століття, як архітектурна прикраса парку садиби Давидових. Ця романтична споруда знаходиться В одному із затишних куточків парку, ближче до річки, звідки відкривав тьсямальовничий вид на Кам'янку.

Влаштований грот в схилі пагорбу. Фа­сад його являє собою композицію із кількох різних за розмірами просторів. В глибині арочного порталу, оформленого рустами з каменю – невеликі прямокутні двері, які ведуть в підземний зал. В середині грот міі.іж собою кругле цегляне приміщення з високим сферичним зводом діаметром 7,6 м. В центрі зводу отвір, який веде па поверхню. Отвір прикриває дерев'яна альтанка. По формі зал гроту нагадує величезний бутиль, з вузьким "горлом" наче врізаний у схил. Всередині гроту завжди прохолодно, добра акустика.

На початку XIX століття грот був улюбленим місцем відпочинку сім'ї Давидових і їх гостей. З ним пов'язано багато переказів і легенд. Розповідають, що в гроті любили збиратись декабристи і вести дискусії на політичні теми, що таємний хід з'єднував його з "Зеленим будиночком". Під час своїх приїздів до Кам'янки своєрідною архітектурою гроту милувався О.С.Пушкін. Стверджують, що ще в середині XIX століття в гроті можна було побачити написи, зроблені рукою поета.

Прохолоду і тишу гроту любив П.І.Чайковський. Саме в гроті він працював над Другою симфонією.

Грот був відреставрований в 1982 році.


ЗЕЛЕНИЙ БУДИНОЧОК

На високому правому березі річки Тясмнн, у густому парку стоїть один З найстаріших пам'ятників Кам'янки, так званий Зелений будиночок, споруджений на початку XIX століття, як один з флігелів садибиДавидових. Це одноповерхова з мансар­дою, прямокутної форми споруда. Елемент романтизму в композицію будівлі вносить невелика башточка з шатровим перекриттям та крита галерея, що примикає до будинку з півдня.

Свою назву будинок одержав від переважаючого зеленого кольору: зелений дах, зелені віконниці, зелена галерея, а в поєднанні з зеленню парку він справді справляв враження суцільної зеленої гами. В XIX столітті в цьому будинку розміщувалась частина бібліотеки Давидових, більярдна і столи для ігор. В "Зеленому будиночку" під чає своїх приїздів до Кам'янки в 1820-1821 та 1822 рр. бував О.С.Пушкін. Тут вечорами збирались однодумці В.Л.Давидова, декабристи, для обговорення важливих політичних питань. Приїжджаючи до Кам'янки на протязі майже 28 років, тишу Зеленого будиночка полюбляв П.І.Чайковський, який в ньому навіть деякий час жив. Зараз у цьому меморіальному будинку знаходиться літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського.


ТРОСТЯНКА

На північній околиці м. Кам'янки розташоване мальовниче лісове урочище Тростянка. Площа його 55 га. Тростянка була улюбленим місцем відпочинку і щоденних прогулянок П.І.Чайковського, який вважав, що день прожитий без лісу - марний день.

В листі до брата Анатолія композитор писав: "Погода стоїть чудова, і я щоденно роблю прогулянки в Тростянку. Якби її не було, то здається, що я не зміг би жити літом у Кам'янці".

З листів П.І.Чайковського також відомо, що в Тростянці на сторінках кишенькової книжечки були написані чорнові ескізи його опери "Мазепа". В час прогулянок композитор збирав тут свої улюблені конвалії. Його вірш "Конвалії" навіяний поетичними спогадами про весняну Тростянку. До цього часу Тростинка є одним із наймальовничіших куточків Кам'янки, улюбленим місцем відпочинку його жителів. Як пам'ятка природи, пов'язана з іменем видатного композитора П.І.Чайковського, Тростинка входить до складу Кам'янського державного історико-культурного заповідника.


ТЯСЬМИНСЬКИЙ КАНЬЙОН

Через місто протікає річка Тясмин, стародавнього льодовикового походження. В основі басейну річки залягають кристалічні породи, які сховані відкладами третинного періоду.

В межах Кам'янки вони виходять на поверхню високими скелястими берегами, створюючи в окремих місцях вузьку долину - оточену гранітними скелями - каньйон.

З цими високими скелями над річкою пов'язують рядки ліричної поезії Пушкіна "Поволі рідшає хмарок легкий туман", створеної в Кам'янці.

Поволі рідшає хмарок легкий туман

І осріблила ти і поруділий лан,

І води стишені, і півзаснулі гори.

Далекий друже мій, сумна вечірня зоре.


ПАРК ІМЕНІ ДЕКАБРИСТІВ

В центрі міста на схилі крутої гори розташований парк імені Декабристів. Це залишки великого парку, що був закладений з листяних і хвойних порід в кінці XVIII ст. навколо поміщицького будинку, що стояв на горі. Ряд довгих тінистих алей терасами спускався до річки.

Алеї в центрі парку були викладені червоною шліфованою цеглою, а дальні - дрібним гравієм. В східній частині парку розташовувались південні дерева і рідкісні квіти. Парк прикрашався різноманітними альтанками і скульптурами.

Парк і річка Тясмин створювали один з наймальовничіших куточків Кам'янки і не випадково тут було улюблене місце відпочинку сім'ї Давидових і їх гостей. В парку бували герої війни 1812 року, декабристи, Пушкін. Враження від прогулянок тінистими алеями парку вилились в пушкінські рядки:

Но там где ранняя весна

Блестит над Каменкой тенистой


ПАМ'ЯТНИЙ ЗНАК ПРИ В'ЇЗДІ В КАМ'ЯНКУ

При в'їзді в Кам'яному з північного боку розташований меморіальний знак - символ історії міста. Він встановлений в 1975 р. і складається з двох частин. На передньому плані макет відкритої книги, на якій зліва в повний зріст мозаїчне зображення постаті О. С Пушкіна, справа - чеканний портрет П.І.Чайковського з червоної міді. На торці книги вертикальний напис "Кам'янка". Па другому плані композиції - дугоподібна арка, що символізує грот декабристів. Вгорі на арці зображені портрети п'яти страчених декабристів і символічна дата - 1825р.


ПАМ'ЯТНИК ДЕКАБРИСТАМ

На центральній алееїю парку імені Декабристів височить скульптурна композиція "Декабристи в Кам'янці". Пам'ятник встановлений напередодні святкування 150-річчя декабристського повстання 20 Грудня 1975 року. Автори композиції скульптори М.Вронський і В.Чепелик. архітектор - В.Гнєзділов.

Пам'ятник являє собою відлиту з бронзи п'ятифігурну композицію висотою 2 м 10 см, встановлену на невисокому гранітному постаменті, сюжетом якої є обговорення програми Південного товариства "Руська правда" на одному із засідань декабристів у Кам'янці.

Відтворені в бронзі постаті визначних діячів Південного товариства декабристів В. Л. Давидова, С. Г. Волконського, П. І. Пестеля, М. П. Бестужева - Рюміна, С. І. Муравйова - Апостола психологічно і іконографічно точні, сповнені внутрішньої динаміки. Скрупульозне моделювання форми, чітка композиційна побудова, висока художня якість. прекрасне архітектурне рішення ставить пам'ятник декабристам у Кам'янці в ряд найкращих пам'ятників України.


ПАМ'ЯТНИК О.С. ПУШКІНУ

В глибині центральної частини парку їм. Декабристів височить бронзова фігура О.С.Пушкіна, встановлена в 1975 році. Автор пам'ятника В.Шагух створила ліричний, натхненний образ молодого поета, що ніби поринув в світ своїх поезій. Відсутність постаменту створює враження, наче Пушкін тільки що вийшов з буднику Давидових і прогулюється алеями парку. Який він так любив у дні свого перебування в Кам'янці.

Ідея - Пушкін серед нас, він наш сучасник, як близька й сучасна його поезія - знайшли своє яскраве втілення в цьому прекрасному пам'ятнику нашого міста.


ПАМ'ЯТНИК П.І. ЧАПКОВСЬКОМУ

Коли заходите на центральну алею, що веде до музею С. С. Пушкіна і П. І. Чайковського, то справа, біля підніжжя пагорба, перед вами постає пам'ятник П. І. Чайковському.

Пам'ятник з бронзи встановлений в 1975 році і є однією з найкращих робіт скульптора М.Констянтинової та архітектора В.Гнєзділова.

Великий композитор немовби на самоті з лісом, з його чарівною красою, незбагненними звуками, що дають йому і духовний відпочинок, і естетичну насолоду, і творче натхнення. Саме в такі хвилини єднання з природою П. І. Чайковський створював в Кам'янці свої найкращі твори.


ПУШКІНСЬКА СКЕЛЯ

На околиці міста, де Тясмин круто повертає на південь, серед річки піднімається над водою гранітна скеля, яку народ назвав Пушкінською. Легенди і перекази розповідають, що О. С. Пушкін любив прогулюватися по берегах Тясмину, відпочивати на цій скелі, писати тут вірші. Високі скелі, мальовничий пейзаж річки навівали поету спогади про Кавказ і рим, де вій провів "Найщасливіші хвилини свого життя".


БУДИНОК УПРАВЛЯЮЧОГО, В ЯКОМУ ЖИВ П.І. ЧАЙКОВСЬКИЙ

Будинок був побудований в 60-х роках XIX століття і відомий під назвою "будинок управляючого". Приїжджаючи в Кам'янку, П. І. Чайковський зупинявся саме в Цьому будинку, в якому жила сім'я його сестри, а її чоловік Лев Васильович був тоді управляючим маєтком Давидових.

Будинок на той час мав дещо інший вигляд. Північний фасад його був з критим балконом-галереєю, який надавав йому особливої вишуканості і легкості. В південно-західному куті будинку знаходився так званий дитячий балкон. Коли підросли діти і збиралося багато молоді, для Чайковського обладнали дві кімнати в окремому флігелі, який знаходився в східній частині садиби і, на жаль, не зберігся до наших днів.

Зараз в будинку, де жив П. І. Чайковський, знаходиться Кам'янський історичний музей, є меморіальна кімната композитора.

Зворотній зв'язок
Календар свят
Праздники Украины
Ліцеї та школи Кам'янки

Free Web Hosting